S lidovou hudbou na kraj světa!
Společný koncert cimbálové muziky Pramínky a Danube tria představuje posluchačům lidovou kulturu z České a Chilské republiky, z Estonska i Izraele v autorských úpravách členů obou uskupení. Obě hudební tělesa se prezentují v samostatných blocích i ve společně nacvičeném programu. Koncert je doprovázený mluveným slovem.
Termíny koncertů v ČR: 7. – 14. května 2017
Interpreti:
Pramínky, ČR, Kopřivnice (cimbálová muzika)
Cimbálová muzika Pramínky (www.cmpraminky.cz) působí v samotném srdci Lašska. Proto je i její základní repertoár složen z lašských lidových písní. V širším repertoáru pak svým posluchačům nabízí písně dalších moravských a slovenských národopisných regionů.
Pramínky mají za sebou stovky vystoupení, a to včetně mezinárodních koncertů. V průběhu let získaly i několik předních ocenění na festivalech a soutěžích. Mezi ty nejvýznamnější patří 1. místo v Ústředním kole národní soutěže ZUŠ v Kyjově a 1. místo v prestižní soutěži cimbálových muzik Hudební střípky Jaroslava Juráška v Brně. V roce 2015 se muzika stala laureátem Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice za stylovost hudebního a pěveckého projevu.
Muzika několikrát natáčela v České televizi v Praze, Ostravě a Brně, v Českém rozhlase i v Rádiu Proglas. V posledních letech úzce spolupracuje s TV Noe. V roce 2014 vydala své debutové CD „Kaj pujděm?“, na němž svým posluchačům přinesla nejkrásnější lidové písně z Kopřivnice a okolí. V roce 2016 vydala své druhé CD zhudebněných lidových pověstí „Pověsti, povědačky a jine dřysty“.
Cimbálová muzika Pramínky spolupracovala s mnoha předními hudebními a pěveckými tělesy, jako např. s japonským triem Yukiko Sawa, zpěvačkou valašských lidových písní Jarmilou Šulákovou, cimbálovou muzikou Hradišťan z Uherského Hradiště, pěveckým sborem Ondráš z Nového Jičína, Mladou dudáckou muzikou ze Strakonic, folklorními soubory Olšina z Orlové a Holúbkem z Ostravy, tak jako s několika cimbálovými muzikami ze Slovenska a Polska. Dlouhodobě spolupracuje s herci Divadla Pod věží ve Štramberku.
Danube trio, Chile, Estonsko, Izrael (cimbál, flétna, akordeon)
Danube trio je složeno ze tří členů z různých koutů světa. Potkali se v Budapešti a začali hudebně spolupracovat v roce 2016. Zpočátku jejich repertoár tvořily především tradiční Balkánské melodie z Bulharska a Rumunska. Na základě těchto inspirací členové Danube tria momentálně zpracovávají své vlastní originální kompozice, které jsou kombinací latinsko amerických a balkánských kultur společně s tradicemi Středního východu.
Katariina Tirmaste je flétnistka z Estonska a zabývá se především tradiční lidovou hudbou. Je součástí mnoha hudebních uskupení, která vystupují po celém světě (duo Paberits & Tirmaste, Ethno music camps). V současné době je studentkou lidového oddělení Hudební akademie Ference Liszta v Budapešti pod vedením Zoltána Juhásze.
Yanush Hurwitz, akordeonista a skladatel z Izraele. Jeho základní repertoár tvoří jak hudba klasická, tak hudba balkánská, irská, indická, brazilská, arabská, francouzská či židovský Klezmer. Je zakladatelem Di Gasn Tria, s nímž koncertují po celé Evropě.
Rodrigo Contreras je jediným cimbalistou v celé Jižní Americe. V rámci svých projektů SinesteTrío, Mosquitas Muertas a La Mano Ajena natočil první CD nahrávky v Chile, které obsahují cimbál. Momentálně studuje lidovou hru na cimbál na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti pod vedením věhlasného cimbalisty Kálmána Balogha.